چطور در تولید محتوا خلاق باشیم؟

باید در تولید محتوا خلاق باشیم

چطور در تولید محتوا خلاق باشیم؟ خلاقیت در تولیدمحتوا اهمیت بسیاری دارد، شما هر روز شاهد تولید هزاران متن خبری، گزارش، رپورتاژ و محتواهای متنوع هستید. مردم این روزها انقدر در معرض هجوم اطلاعات قرار گرفته اند که دیگر به پیام های معمولی و مرسوم هیچ واکنشی نشان نمی دهند.

برای اینکه محتوایی که شما تولید کرده اید در بین هزاران محتوای مشابه دیده شود نیاز به خلاقیت فراوان دارید. چطور میشه هنگام تولید محتوا خلاق بود و مخاطبان را تشویق به ادامه مطلب کنیم؟ این سوالی است که در این مقاله از رویدادان به آن می پردازیم و پنج راه رسیدن به خلاقیت در تولید محتوا را معرفی می کنم.

نخست، زاویه خود را تغییر دهید

نگاهتو عوض کن

برای شما که در زمینه تولید محتوا مشغول هستید زاویه دید متفاوت و نگاه جدید به مسائل و موضوعات به این معنی است که باید با بقیه مردم فرق داشته باشیم. برای رسیدن به دیدگاه مختلف و متفاوت باید قادر باشیم از فرای مسائل به آنها نگاه کنیم و چیزهایی که دیگران نمی بینند را ببینیم و این کار از عهده ذهن های خلاق بر می آید.

ذهن های خلاق قدرت تحلیل مسائل و کنار هم چیدن پازل ماجراها را دارند. این به معنی مخالفت با همه چیز یا ساز مخالف زدن نیست. بعضی از دوستان از طریق اعلام مخالفت با همه چیز و همه افراد توانسته اند در شبکه های اجتماعی برای خودشان شهرتی به هم بزنند و مخاطبین زیادی هم بدست بیاورند اما این به معنای خلاقیت و نگاه متفاوت نیست.

دوم بخوانید

مطالعه کتاب دریچه های جدیدی را به روی همه ما باز می کند. خواندن شعر و رمان یک روش عالی ذهنی برای رسیدن به خلاقیت است. علاوه بر تولید کننده های محتوا هر فرد دیگری هم با مطالعه راحتر تر به ذهن خلاق دست پیدا می کند.

کتاب های رمان علاوه بر اینکه ذهن ما را به دنیاهای ناشناخته می برد باعث می شود خودمان را در جایگاه قهرمانان داستان ها قرار دهیم و نگاه کردن به مسائل از زاوایای مختلف را تجربه کنیم. سعی کنید رمان ها و شعرهای مختلف را بخوانید اما از حفظ کردن جملات و بیت ها به شدت پرهیز کنید چون شما را به مقلدهای خسته کننده تبدیل می کنند.

سوم با مردم معاشرت کنید

معاشرت و گفتگو با مردم به ویژه آدم های متنوع و از طبقات اجتماعی مختلف به شما در رسیدن به یک ذهن خلاق و تحلیلگر کمک می کند. بعضی از دوستان در یک جزیره کوچک از استارتاپ ها زندگی می کنند و تمام اعتبار، شهرت و محبوبیت شان مربوط به همکاری و فعالان عرصه کسب و کارهای نوپا می شود اما حقیقت این است که ما باید پیله هایی که دور خود تنیده ایم را رها کرده و با آدم های مختلف معاشرت کنیم.

معاشرت به این معنی است که ببینیم دنیا را چطور می بینند و از چه چیزهایی خوششان می آید و از چه چیزهایی گریزان هستند. جامعه هدف یا مخاطبان محتوایی که ما تولید می کنیم بسیار متفاوت هستند و اگر نتوانیم در دنیای واقعی با آن ها ارتباط برقرار کنیم قطعاٌ در نوشته هایمان هم نمی توانیم دل آن ها را به دست آوریم.

اگر چه این روزها مخالفت و غر زدن طرفداران زیادی دارد اما بعدی از یک مدت خسته کننده می شویم و باید گزینه های دیگری برای دیده شدن داشته باشیم.

چهارم تمرین و تکرار را جدی بگیرید

تمرین و تکرار همیشه راهگشا است، حتی کسانی که مدت هاست در زمینه تولیدمحتوا به شهرت رسیده اند و درآمدهای خوبی هم دارند هیچ وقت دست از تمرین و تکرار بر نمی دارند. آنها از هر فرصتی برای دست به قلم یا کیبورد شدن استفاده می کنند تا مطالب جدید بنویسند، ماجراجویی های تازه را تجربه کنند و به سبک جدیدی در نوشتن برسند.

در مورد هر موضوعی که به نظرتان جالب می آید بنویسید و بعد از چند رو نوشته خود را دوباره مطالعه کنید و ببینید چه چیزهای جدیدی برای اضافه کردن به گفته های قبلی تان دارید. بهترین راه برای جذب مخاطب

پنج به فکر دل مخاطب باشید

این روزها اغلب تولید کننده های محتوا به دنبال جلب نظر و توجه مخاطب هستند و می خواهند نظر او را به خود جلب کنند تا بیشتر دیده شوند پیشنهاد من به شما این است که سعی کنید دل مخاطب را به دست آورید. اگر بتوانید چیزهایی بگویید که حرف دل مخاطب باشد و یا اینکه در دل خواستار شنیدن آن ها باشد به راحتی می توانید به اهداف نهایی خودتان در تولید محتوا دست پیدا کنید. نویسنده خلاق سعی می کند مثل یک بازاریاب توانمند به احساسات مخاطب نفوذ کند و او را با اهداف خود همراه کند.  

نتیجه گیری

برای اینکه چطور در تولید محتوا خلاق باشیم؟ یک سری تکنیک های مشخص دارد که می توان با چند دوره کوتاه مدت آموزشی آنها را فراگرفت یک سری اصول و قواعد نوشتن وجود دارد که گاهی حتی می توان به آنها بی توجهی کرد! آنچه در کار تولید محتوا بسیار مهم است خلاقیت و نگاه متفاوت است که به ارائه هر چه بهتر و متفاوت تر مسائل کمک می کند. اگر خلاق باشید می توانید اصول و تکنیک ها را هم یاد بگیرید اما هر چقدر بر اصول و تکنیک ها مسلط باشید اما خلاقیت نداشته باشید نمی توانید امیدی به موفقیت داشته باشید.

نویسنده: تیم تولید محتوا رویدادان

, , , , ,
Share:

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *