نقاط ضعف و قوت استارت آپ در ایران

نقاط ضعف و قوت استارت آپ در ایران

نقاط ضعف و قوت استارت آپ در ایران ، اوضاع و شرایط کسب و کار کنونی را می توان به آسانسوری تشبیه کرد که مملو از جمعیت است و در آن جای سوزن انداختن نیست. هر استارت آپی در ایران دارای نقاط ضعف و قوتی نیز می باشند که در این مقاله از رویدادان به آنها پرداخته ایم.نقاط ضعف و قوت استارت آپ در ایران ، سه نکته نقاط ضعف و سه نکته از نقاط قوت را باهم برسی می کنیم.

نقاط ضعف

پدیده استارت آپ در ایران جدید است. به همین دلیل چرخه اش هنوز شکل نگرفته و افراد با تجربه زیادی وجود ندارند تا بتوانید با آنان مشورت کرده و یا از ایشان بازخورد بگیرید.

به هر حال فقدان مشاوران با تجربه که خودشان این راه را رفته باشند و بتوانند به علاقه مندان استارت آپ راه و چاره نشان دهند چالشی بزرگ محسوب می شود.

در کشور ما شرکتهای سرمایه گذاری خطرگذیر به اندازه کافی وجود ندارد تا در مراحل اولیه روی استارت آپ ها سرمایه گذاری کنند. اگر هم چنین شرکتهایی وجود داشته باشند فرایند سرمایه گذاری در آنها طولانی و فرسایشی است.

مساله اصلی در کشور ما فقدان اکوسیستم استارت آپی است. برای رفع این نارسایی باید فرهنگ کارآفرینی، ریسک پذیری و پایداری در برابر شکست تقویت شود.

همچنین تشکیل کارگاههای به روز آموزشی و سمینارها برای انتقال تجربه های استارت آپ ها موفق و پوشش رسانه ای قوی برای اطلاع رسانی می تواند در رفع این معضل مفید و راهگشا باشد.

نقاط قوت

بزرگترین مزیت تاسیس استارت آپ در ایران آن است که ۹۰ درصد از حوزه های کارآفرینی فناورانه بکر و دست نخورده است. در بسیاری از آنها هیچ رقیبی نیست یا کسی کاری جدی نکرده و یا رقبای موجود جدی نیستند.

در صورتی که در اروپا و به طور کلی کشورهای توسعه یافته درست عکس این قضیه مصداق دارد؛ سراغ هر حوزه ای که بروید عده زیادی پیش از شما در آن فعالیت می کنند.

به همین دلیل امروز با خارجیانی برخورد می کنیم که برای سرمایه گذاری به ایران آماده اند. پس چرا نباید خودمان از این ظرفیتها استفاده کنیم.

در داخل کشور فضای مناسبی برای بزرگ و جهانی شدن شرکتهای نوپا مهیاست. به خاطر بکر بودن بازار، افراد می توانند بدون کمترین تشویش و نگرانی از حضور رقبا پیشرفت کنند، از نظر مالی و زیر ساختی به ثبات برسند و بندریج بازار کشورهای همسایه را تصرف کرده و سرانجام جهانی شوند.

در خارج از کشور خیلی باید کند و کاو کنید و خلاقیت به خرج دهید تا ایده ای خارق العاده یافته که پیش از این استفاده نشده باشد.

بعلاوه در انجا تقلید از یک ایده جواب نمی دهد. در صورتی که ما می توانیم از افکار و آرمانهای خلاقه موفق ترین استارتا آپ های خارجی الگوبرداری کرده و پس از تحقیق و بررسی به آن جامه عمل بپوشانیم.

در اینجا اشاره به نکته ای ضرورت دارد: بعضی از علاقه مندان به فعالیت در استارت آپ تصور می کنند به مجرد این که پایشان به ان طرف آب برسد، برای طرح و یا ایده خلاقه شان سرمایه گذار پیدا می کنند.

اما این پنداری باطل بیش نیست. طبق برآوردهای دقیق از هر ۱۶۰۰ ایده ای که در شرکتهای سرمایه گذاری این کشورها بررسی می شود تنها ۱۰ درصدشان برای دریافت سرمایه پذیرفته شده و مابقی حمایت مالی دریافت نمی کنند.

گرچه در آنجا راه برای پیشرفت و جهانی شدن هموار است. اما بسیاری از استارت آپ ها به خاطر رقابت بالا پا نمی گیرند و در حد محلی و منطقه ای باقی می مانند.

نویسنده: تیم تولید محتوای رویدادان

, , , , ,
Share:

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *