طراحی معماری کسب و کار در استارتاپ ها

منظور از طراحی معماری کسب و کار استارتاپ های چیست؟

طراحی معماری کسب و کار یعنی قابلیت های در اختیار شرکت، منافع شرکای تجاری، دامنه کسب و کار و شرکای شرکت، به مدیران شرکت ها در طراحی معماری کسب و کار دید استراتژیک می دهند.طراحی معماری کسب و کار دو نیروی محرکه در اقتصاد امروز ارزش ایجاد می نماید. اول کشش فزاینده ی تقاضای مصرف کنندگان و دوم فشار عرضه از سوی فروشندگان و عرضه کنندگان خلاق. ما در این مقاله از رویدادان قصد داریم شما را با طراحی معماری کسب و کار آشنا کنیم.

در یک سر طیف مشتریانی وجود دارند که محصولات آماده به مصرف و جاری را خریداری می کنند و در آن سوی دیگر طیف نیز افرادی هستند که می خواهند در طراحی محصول سهیم باشند. مشتریان از نظر حساسیت به قیمت نیز به دو گروه اصلی تقسیم می شوند.

گروه اول تصمیمات خود را بر مبنای قیمت محصولات می گیرند.

گروه دوم حاضرند برای ارزش افزوده محصولات قیمت بالاتری پرداخت کنند.

طیف خریداران می تواند از خریداران ساده ی کالاهای پایه و بدون نام تجاری آغاز و به خریداران راه حل، تعریف کنندگان راه حل، کمک کنندگان به طراحی راه حل و بالاخره کمک کنندگان به تولید محصول ختم می شود.

فروشندگان و عرضه کنندگان نیز در طول زنجیره ارزش می توانند به دو گروه متخصص یا عمومی تقسیم شوند. آن ها را می توان به تولیدکنندگان محصولات خاص (نظیر صابون، خودرو و غیره) و یا جریان (عرضه کنندگان) عملیات خاص (نظیر طراحان) تقسیم کرد. در این تقسیم بندی شاهد متخصصین در یک سر طیف و مالکان شرکت ها در سر دیگر طیف نیز هستیم.

عرضه کنندگان گاه می توانند ایجادکننده ی ارزش ها برای مشتریان باشند ولی گاهی نیز خود در زنجیره ایجاد ارزش حضور دارند. در بعضی از موارد آن ها فقط در این زنجیره حضور ندارند بلکه می توانند صاحب زنجیره، شریک آن و یا کنترل کننده ی زنجیره ارزش باشند.

در اقتصاد امروزی شرکت ها از تکنولوژی دیجیتالی و اینترنت استفاده می کنند تا به ساختار، فرآیندها و جریان اطلاعات، خدمات و تولیدات در بین شرکای خود نیز سروسامان بدهند.

مدل های عمومی کسب و کار

شرکت ها از مدل های گوناگون کسب و کار برای مدیریت بر فرآیندهای ایجاد ارزش استفاده می کنند. در این مدل ها، رابطه می تواند یک به یک، چند به یک، یک به چند و چند به چند باشد. هر یک از این رابطه ها دارای معماری خاص خود هستند.

این مقاله هنوز تمام نشده و ادامه دارد پس با ما در قسمت دوم همراه باشید.

نویسنده: تیم تولید محتوای رویدادان

, , , , ,
Share:

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *