رنگ های گویا یا شناخت رنگ ها در تبلیغات

رنگ های پایه و شناخت انواع رنگ ها در تبلیغات

رنگ های گویا در واقع تمامی اشکال و ارتباطات غیر کلامی، رنگ یکی از سریعترین روش های انتقال پیام ها و معانی است. پیش از آنکه بشر امروز، ارزش زیبایی شناسی رنگ وجود داشت. همواره راه نجارت انسان ها، بستگی به توانایی شناخت او از اشیاء و یا پیام های هشدار دهنده این اشیاء بوده است. با این مقاله از رویدادان تا انتها همراه باشید.

رنگ های گویا Hue رنگمایه، رنگ، نما:

رنگ های گویا در واقع رنگ یا رنگمایه هم معنی هستند و می توانند به جای یکدیگر نیز استفاده شوند. قرمز، زرد و آبی رنگ های اصلی و پایه راتشکیل می دهند. سبز، نارنجی و بنفش رنگ های ثانویه هستند و رنگ های سری سوم، مخلوطی از رنگ های گروه اول و دوم هستند.

شدت، غلظت و اشباع (saturation):

قدرت یک رنگ با کلمه شدت (اشباع، غلظت) بیان می شود. کروما، نیز همان معنی را دارد. شدت رنگ عبارت است از چگونگی ترکیب کم یا زیاد خاکستری با سایر رنگ ها. یک رنگ در خالص ترین حالت خود، در حداکثر میزان کرومای خود قرار دارد.این رنگ هایی هستند که اصطلاحاً خاکستری نشده اند.

این رنگ ها با اسم های، خالص، درخشان، روشن، غنی، قوی، درست، زنده و واضح شناخته می شوند. هرچه یک رنگ خاکستری و یا خنثی تر باشد، شدت و میزان غلظت آن نیز کمتر است. رنگ های با شدت پایین با نام های نرم، خفه، لطیف، کمرنگ،مبهم، یا خاکی شناخته می شوند.

ارزش رنگ (Value):

روشنی یا تاریکی یک رنگ، ارزش رنگی یا Value نامیده می شود. ارزش های روشن، ته رنگ Tint نامیده می شوند. ارزش های تاریک تر “سایه ها” هستند و ارزش های میانه با عنوان درجه متوسط نامیده می شوند. تنوع در طراحی یا چیدمان روشنی به تاریکی در یک رنگ الگوی ارزش آن رنگ نامیده می شود. پایین نگاه یک رنگ الگوی ارزش ان رنگ نامیده می شود.

پایین نگاه داشتن الگوی ارزش در یک بخش محدود، باعث ایجاد تصویری لطیف و ملایم می شود که ساکن و آرام جلوه می کند. رنگ های نزدیک به این ارزش، حاشیه هایی ملایم در خود دارند و در عین حال حسی هیجان انگیز در ظاهر و تغییرات محسوسی در ارزش دارند.

احاطه نقاط موضعی با میزان زیادی از تاریکی و کنتراستدنور، چشم را بلافاصله متوجه مرکز می سازد. احساس و درک از یک رنگ، ارزش و شدت رنگ به اندازه Hue یعنی خود رنگ اهمیت دارند.

مثلاً در خانواده قرمز، شرابی بورگاندی با ارزش تیره یا تاریک، از قدرت بیشتری نسبت به یک صورتی متمایل به قرمز با ارزش روشن، برخودار است یا رنگ فیروزه ای با شدت کم و تلطیف شده، می تواند هیجان انگیزتر از یک آبی کمرنگ باشد.

باورهای رنگی: اگر حاشیه رنگ سیاه تر یا تیره تر شود باعث تقویت آن رنگ شده و پرمایگی و وضوع بیشتری به آن می بخشد. رنگ تیره حاشیه باعث حفظ رنگ از ناحیه “پراکندگی” در مناطق مجاور می شود. برعکس اگر حاشیه رنگ را سفید با روشن تر کنیم، باعث گستردگی رنگ های مجاور و کم شدن قدرت رنگ اصلی می شود.

یکی از ابزارهای مهم گرافیکی برای ایجاد ترکیب رنگ، چرخه رنگی است که ساختاری دایره ای شکل دارد و شامل رنگ های پایه، ثانویه و گروه سوم است. این چرخ دمای رنگ را به شکلی عینی به تصویر می کشد. مثلاً گرما در مقابل سرما، درست مانند اعضای روحی و روانی بدن ما که پیام یک رنگ خاص را انتقال می دهند.

براساس ارتباطات کهن و بین المللی، رنگ ها غالباً به صورت سرد و گرم قابل ادراک هستند. قرمز، نارنجی و زرد با گرما و آتیش و خورشید سروکار دارند در حالی که آبی، سبز و بنفش از دیدگاه آدمی با آرامش دریا، آسمان، شاخ و برگ گیاهان و فضای بیرونی مرتبط هستند. با تغییر یک رنگ زمینه یا نه مایه می توان دمای رنگ را تا حدودی تغییر داد.

قرمزهای خانواده زرد از قرمز های خانواده آبی گرمتر هستند. هرچه ارغوانی قرمز تر می شود، گرمای بیشتری به خود می گیرد. آبی خانواده سبز نشان خنکی آب است و مایع بودن را تداعی می کند مثل رنگ های آبکی ولی سبز با زمینه زرد، حس گرمتری را نشان می دهد.

ترکیب رنگ های گرم پیام های انرژی تر، فعال تر و پرخاش جویانه تری را بیان می کنند در صورتی که رنگ های سرد، رویه روشنی بروند از خاصیت آنها کاسته می شود. هرچه رنگ های سردی، شاداب تر بشود خاصیت خود را هویدا می کنند.

باورهای رنگی: زمانی که دو نوع مختلف از یک رنگ (یک روشن و دیگری تیره) نزدیک یکدیگر قرار می گیرند، رنگ روشن، روشن تر و رنگ تیره، تیره تر به نظر می آید. مثلاً بنفش کمرنگ در مقایسه با زمینه ازغوانی، گرفته تر به نظر می آید.

منبع: خلاصه ای از کتاب روانشناسی کاربردی رنگ ها (فصل اول)

نویسنده: تیم تولید محتوای رویدادان

, , , ,
Share:

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *