تعریف بازار هدف و جذب مشتریان هدف

تعریف بازار هدف و جذب مشتریان هدف
تعریف بازار هدف و جذب مشتریان هدف ، کلیه فعالیت های بازاریابی از تعریف بازار هدف آغاز می شود با افزایش رقابت رفته رفته بخش های بازار کوچک تر شده و اکنون اقتصاد دیجیتالی به ما اجازه می دهد تا بخش های بازار را تا حد تک تک مشتریان کوچک کنیم همراه این مقاله از رویدادان باشید.تعریف بازار هدف و جذب مشتریان هدف ، در واقع برای انتقال درست این مطلب به مثال زیر توجه نمایید:

شرکت کامپوتری دل بخش های بازار را با ایجاد سایت های گوناگون برای کشورهای نختلف کوچک کرده است. این شرکت برای هر گروه از مشتریان نظیر خانواده ها، آموزش عالی، بهداشت و غیره فروشگاه های خاص ایجاد کرئه است.

این شرکت وضعیت هر مشتری را با نوع خریدی که انجام می دهد، دنبال می کند. همچنین سایت این شرکت امکان جذب مشتریان جدیدی که می خواهند قطعات یا وسایل کامپوتری دست دوم معامله کنند را فراهم آورده است.برای مشتریان حقوقی نیز سرویس ها و دسترسی های خاص تعبیه شده است.

مجله Sports iiiustrated مشتریان خود را به چهار گروه تقسیم کرده است. برای هر گروه کتاب ها، فیلم های ویدیویی، لوح فشرده، تورهای سیاحتی در نظر گرفته شده که در هر مناسبت، ورزش به خوانندگان پیشنهاد می شوند.

جذب مشتریان هدف

شرکت ها در درون هر بازار هدف باید مشتریان هدف خود را شناسایی کنند. برای این کار باید نوع مصرف مشتریان به دقت تعقیب شود. شرکت کداک سال هاس زیادی فیلم های رادیولوژی را به تکنسین ها شاغل در رادیولوژی ها می فروخت ولی متوجه نبود که تصمیم گیری نهایی از این افراد به مدیران حرفه ای این موسسات تغییر یافته است.

خبرگذاری رویتر سرویس های خبری خود را در چهارچوب استانداردی خاص به مدیران تکنولوژی اطلاعات موسسات ارائه می نماید حال ان که بلومبرگ سیستمی را طراحی کرده است که در آن اخبار با توجه به نیاز مخاطبان طراحی شده است و لزوماً به مدیران تکنولوژی اطلاعات ارائه نمی شوند.

شرکت ها پس از تعریف مشتریان هدف، باید به دو سوال جواب دهند. اول این که آیا این مشتریان دوست دارند ارتباط نزدیک با شرکت برقرار کنند؟ دوم این که آیا شرکت می خواهند با یان افراد ارتباط نزدیک داشته باشد یا خیر؟

تمام مشتریان لزوماً ارزش برقراری ارتباط نزدیک را ندارند. لذا مشتریان باید بر مبنای سودآوری در طول زمان بالقوه ای دسته بندی شده و تنها برقراری ارتباط با مشتریان ارزشمند صورت گیرد.

راه های مکمل دیگری نیز برای اندازه گیری سوداوری مشتریان وجود دارد. بعضی از شرکت ها مشتریان خود را نظیر ارزش درآمدسازی ان ها به گروه های چهارگانه زیر تقسیم می کنند.

مشتریان برتر (پلاتینیوم): حدود یک درصد مشتریان فعال شرکت را تشکل می دهند.

مشتریان بزرگ (طلایی): چهار درصد بعدی از مشتریان فعال شرکت هستند.

مشتریان متوسط (آهنی): پانزده درصد بعدی مشتریان فعال هر شرکت هستند.

مشتریان کوچک (سربی): هشتاد درصد بعدی مشتریان فعال هر شرکت را شامل می شوند.

شما از کدام نوع از مشتریان بیشتر دارید؟

نویسنده: تیم تولید محتوای رویدادان

, , , ,
Share:

نظرات

۴ نظرات

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *