بازاریابی ویروسی یک تاکنیک موفق بازاریابی

بازاریابی ویروسی یا همان بازاریابی دهان به دهان چیست؟

بازاریابی ویروسی (دهان به دهان) در بخش ایجاد تقاضا مبحث پیچیده ای است. روزنامه وال استریت ژورنال چاپ آمریکا مقاله ای چاپ کرد که موضوع آن تغییر چهره بازاریابی بود. در این مقاله از رویدادان با ما همراه باشید تا تاثیرات این نوع از بازاریابی را باهم به اشتراک بگذاریم.بازاریابی ویروسی که در این مقاله استدلال شده بود که چگونه اینترنت و امکانات آن ماهیت و شکل بازاریابی را برای همیشه تغییر داده اند. به نظر من حق با نویسنده این مقاله بود است.

بازاریابی ویروسی شامل بازاریابی از طریق موتورهای جستجوی اینترنت، وبلاگ ها و بازاریابی از طریق ارسال ایمیل است. این نوع بازاریابی نوع جدیدی از بازاریابی است که به آن بازاریابی دهان به دهان گفته می شود و یکی از شیوه های موفق بازاریابی است که پیش از این رایج بوده و هنوز هم رایج است.

البته تفاوت عمده میان این دو شیوه آن است که اکنون شما برای نشر و گسترش ایده ای تنها به چند ثانیه زمان نیاز دارید در حالی که در گذشته به روزها، هفته ها و ماه ها زمان نیاز داشتید تا فردی دیگری تا به این ترتیب تعداد عوامل انتشار به تدریج افزایش بیایند.

این نوع از بازاریابی زمانی به شکل موفقیت آمیزی توسط تولیدکنندگان شامپویی بنام برک مورد استفاده قرار گرفت و باعث شد این محصول فروش گسترده ای داشته باشد.

هدف بازاریابی ویروسی آن است که ایده یا پیام بازاریابی شما از طریق به کارگیری عوامل موثر در فضای اینترنت منتشر شود. در واقع شرکت هایی که این شیوه را برای بازاریابی محصولات خود مورد استفاده قرار می دهند.

امیدوارند دیگران در فضای اینترنت به عوامل تبلیغاتی آن ها تبدیل شوند و خبرهای خوبی را درباره کالا یا خدمات آن ها در فضای اینترنت منتشر کنند.عملکرد این شیوه دقیقاً مانند عملکرد یک ویروس است.

سال ها قبل از اینترنت جهت ارسال اطلاعات برای مشتریان و کمک به آن ها جهت یافتن اطلاعات درباره کالا یا خدمات مان استفاده می کردیم.

در آن زمان ما تغییرات امروزی را شاید غیر ممکن می دانستیم. ما در آن زمان هیچ نشانه ای درباره دستاوردهای جدید این حوزه نداشتیم. امروزه مشتریان اطلاعات خودشان را درباره کالاها و محصولات ما در اینترنت منتشر می کنند.

محتواهایی که توسط کاربران در اینترنت ایجاد می شود همچنین پایگاه های اجتماعی در اینترنت و جوامع آنلاین هر محتوا و موضوعی را منتشر می کنند.

حالا دیگر شما نمی توانید پیام های را به طور کامل کنترل کنید. وقتی پیامی را منتشر می کنید مانند آن است که توپی را به حظ در می آورید زمانی که حرکت ان شروع شد دیگر از کنترل شما خارج شده است و ناگهان متوجه می شوید که دیگران به ویژه مشتریان درباره پیام شما گفتگو می کنند.

حالا دیگر مسئله مهم در انتشار پیام ها تاثیر گذاری آن ها است نه کنترل آن ها. این پیام ها بعد از انتشار به سرعت به حرکت خود ادامه می دهد.شناسایی افراد موثر که به اظهارنظر مثبت درباره کالا ها و خدمات شما بپردازند یک راهبرد بسیار قدیمی است. وبلگ ها، ایمیل، چت روم ها و جوامع و گروه های آنلاین انتشار پیام را در فضای آنلاین تسریع می کنند. علت کارآمدی بازارایبی آنلاین آن است که براساس احساسات انسانی شکل گرفته است.

هر موضوع و مسئله ای که به نوعی احساسات انسانی را تحریک کند برای مثال شادی آور یا غم انگیز باشد توجه انسان را جلب می کند و کاربران را وادار می کند درباره آن به اظهارنظر بپردازند یا ان را به اطلاع دیگران برسانند.

درسال دو هزار و شش سایت کوچکی به نام “خودت را تبدیل به یک فرشته کن” در آمریکا ایجاد شد. هر فردی می توانست با ارائه عکسی از خود و اضافه کردن یک پیام و رقصی کوتاه به آن و ایجاد تغییراتی فرشته جدیدی را بسازد و کاربران دیگر هم قادر بودند این فرشته جدید را ببینند. شش ماه بعد از شروع به کار این سایت تعداد بازدیدکنندگان این سایت در هر ثانیه به طور متوسط دویست نفر بود.

مراجعه کنندگان این سایت در هر ثانیه هشت فرشته جدید را در این سایت ایجاد می کردند و در معرض دید دیگران قرار می دادند. فکر کنید این سایت در روز چه تعداد بازدیدکننده داشت و چه فضای مناسبی را برای تبلغات و معرفی کالا و خدمات ارائه می کرد.

بازاریابی آنلاین آن است که بر اساس احساسات انسانی شکل گرفته است. هر موضوع و مسئله ای که به نوعی احساسات انسانی را تحریک کند برای مثال شادی آور یا غم انگیز باشد.

نویسنده: تیم تولید محتوای رویدادان

, , , ,
Share:

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *