انواع استراتژی فروش و رقابت در کسب و کار

انواع استراتژی فروش در مدیریت

انواع استراتژی فروش و رقابت در کسب و کار ، در این مقاله از رویدادان به معرفی انواع استراتژی های فروش و رقابت در کسب و کار ها می پردازیم. انواع استراتژی های سازمانی میتواند در سطح کلان شرکت و هلدینگ تدوین و اجراء شود و یا در سطوح کسب و کار و عملیاتی تبیین شود.استراتژی کسب و کار بر بهبود موقعیت رقابتی محصولات یک شرکت یا یک واحد تجاری (کالا یا خدمات) در یک صنعت یا یک بخش بازار خاص تاکید می کند. استراتژی کسب و کار نشان می دهد که یک شرکت چطور باید با یک صنعت خاص رقابت با همکاری کند. باید توجه داشت که به لحاظ نزدیکی و شباهت سطح کلان شرکت و سطح کسب و کار، ممکن است برخی از انواع استراتژی های گفته شده در هر دو سطح، با یکدیگر مشابه باشند.

انواع استراتژی های سطح کسب و کار عبارتند از: استراتژی های توسعه، استراتژی های رقابتی، استراتژی های همکاری یا ائتلاف های استراتژیک که در ادامه به آنها اشاره خواهد شد. از طرفی با رشد فضای آنلاین، ارائه استراتژی کسب و کارهای آنلاین نیز به طور خاص مورد بررسی قرار گیرد. و انواع استراتژی آنلاین بطور خاص مورد توجه مدیران قرار گیرد.

استراتژی توسعه کسب و کار چیست؟

استراتژی های توسعه چیست؟

در طراحی استراتژی های توسعه برای یک فعالیت تجاری منفرد، مدیران باید تصمیم بگیرند که در طراحی استراتژی های توسعه برای یک فعالیت تجاری منفرد منابع را به کجا اختصاص دهند؟ چگونه حوزه کار خود (محصولات، بازارها، نقش های وظیفه ای و فعالیتهای تبدیل منابع) را در صورت نیاز اصلاح کنند.

به طور کلی کسب رشد در کارهای منفرد ممکن است از طریق استراتژی های داخلی یا خارجی صورت پذیرد. استراتژی های توسعه داخلی عبارتند از: نفوذ در بازار، توسعه بازار و توسعه محصول، استراتژی های توسعه خارجی عبارتند از ادغام افقی و پیمان های استراتژیک.

استراتژی های مشارکتی چیست؟

یکی دیگر از انواع استراتژی های کسب و کار می تواند مشارکتی (همکاری با یک یا چند رقیب برای کسب مزیت علیه سایر رقبا) بوده و نشان دهد که یک شرکت چطور باید در یک صنعت خاص، با دیگر بازیگران همکاری کند. از استراتژی های رقابتی برای کسب مزیت رقابتی در یک صنعت، از طریق مبارزه با دیگر شرکت ها استفاده می شود.

البته این نوع استراتژی ها، تنها گزینه موجود فراوری یک شرکت یا واحد تجاری برای رقابتی موفق در یک صنعت نیستند. استراتژی های مشارکتی،برای کسب مزیت رقابتی در یک صنعتی از طریق همکاری و نه مبارزه با شرکتهای دیگر مورد استفاده قرار می گیرند. به غیر از تبانی میان رقبا که غیرقانونی است.

ائتلاف استراتژیک چیست؟

نوع اصلی استراتژی مشارکتی، ائتلاف استراتژیک می باشد. ائتلاف استراتژیک عبارت است از مشارکت دو یا چند شرکت یا واحد تجاری که اهداف استراتژیک مهمی را بطور مشترک دنبال می کنند و همه آنها از این مشارکت سود می برند. در دنیای تجارت امروز، ائتلاف میان شرکتها یا واحدهای تجاری، امری متدوال و مرسوم شده است.

برخی ائتلاف ها بسیار کوتاه مدت اند. و تنها تا زمانی دوام دارند که یکی از شرکا بتواند جای پایی در بازار جدید پیدا کند. ائتلاف های دیگر، عمر بیشتری دارند و ممکن است مقدمه ای بر ادغام کامل میان شرکت ها یا دو شرکت تشکیل دهنده ائتلاف باشند.

شرکت ها یا واحدهای تجاری ممکن است بنا به دلیل مختلفی یک ائتلاف استراتژیک تشکیل دهند. می تواند برای مواردی مثل کسب تکنولوژی با قابیلتهای تولیدی و دسترسی به بازارهای خاص، کاهش ریسک سیاسی یا مالی و کسب مزیت رقابتی باشند. ائتلاف استراتژیک بین شرکتها و واحدهای تجاری ممکن است خیلی عمیق و مستحکم یا ضعیف و شکننده باشد.

انواع ائتلاف ها عبارتند از:

کنسرسیوم های خدمات متقابل

شرکتهای مختلط، توافق برسر اعطای امتیاز ساخت و مشارکت در زنجیره ارزش

استراتژی های رقابتی چیست؟

استراتژی کسب و کار میتواند رقابتی (مبارزه با تمام رقبا برای کسب مزیت) باشد. و نشان دهد که یک شرکت چطور باید در یک صنعت خاص رقابت کند. استراتژی رقابتی، موقعیتی قابل دفاع در یک صنعت ایجاد می کند به نحوی که شرکت می تواند بر رقبای خود غلبه کند.

استراتژی رقابتی

استراتژی های چهارگانه شرکتها

شرکتهای ژاپنی در پی گسترش حضور خود در بازارهای جهانی به تدریج چهار نوع استراتژی را به کار گرفته اند که از جمله انان به ایجاد برتری، استراتژی های مشارکتی، است. که تعریف هر یک از آنان به شرح زیر می باشند:

جستجوی مناطق بی دفاع: شناسایی خلاءهای بازار رقابت که به علت عدم حضور رقبا رها شده است.

تغییر شرایط درگیر و نفوذ:

مانند استاندارد کردن محصولات خود، فروش از طریق کانالهای توزیع ویژه که برای رقبای دیگر قابل دسترسی نباشد.

ایجاد برتری:

همزمان در ابعاد کاهش هزینه، بهبود کیفیت، قالیت اعتماد، فرآیند تولید متمرکز و اعتبار علامت تجاری خود را توانمند ساختن.

رقابت از طریق همکاری: برای مثال همکاری تنگاتنگی با بانک، یا تامین کنندگان مواد و قطعات و… که معمولاٌ منجر به ایجاد مجتمع های صنعتی یا تجاری می گردد.

استراتژی متمایز سازی چیست؟

کسب برتری رقابتی از طریق تولید محصولی که از دیدگاه مشتریان در مقایسه با محصولات مشابه منحصر به فرد و دارای خصوصیات ویژه باشد. و به مشتریان عرضه شود که نسبت به قیمت حساسیت زیادی نشان نمی دهند.

عوامل موثر در استراتژی تمایز سازی چیست؟

کیفیت محصول قابلیت اعتمادسازی در محصول- حفظ حق الامتیاز

نوآوری محصول – خدمات جنبی – خصوصیات ویژه محصول و خدمات

نام و علامت تجاری – کانال های توزیع ویژه.

تعریف استراتژی رهبری هزینه چیست؟

هدف از این استراتژی برتری در رقابت از طریق تولید محصول با کمترین هزینه ممکن نسبت به رقبا می باشند. بدین منظور روش پیشنهادی پورتر تولید در حجم زیاد و با قیمت کم (که اصطلاحا آن را استفاده از مقیاس وسیع می نامند) می باشد.شرکت اقدام به تولید و عرضه محصولات استاندارد می کند که بهای تمام شده هر واحد برای مشتری کاهش یابد.

استراتژی تمرکز چیست؟

استراتژی تمرکز در بخش معینی از بازار برای محدود کردن دامنه فعالیت است.با محدودکردن امکان متمرکز کردن منابع میسر شده و یک برتری رقابتی نسبت به رقبا بدست می آید. مقصود از متمرکز کردن توجه بر محصولات و خدمات خاص است.که نیازهای گروه های کوچکی از مصرف کنندگان تامین شود.

عوامل موثر در استراتژی متمرکز چیست؟

تنوع بسیار کم در محصول

بازار محدود و معین

حوزه جغرافیایی محدود فعالیت

نحقیق و توسعه تمرکز یافته بر روی یک محصول

نتیجه گیری: ما در این مقاله از رویدادان به تعریف استراتژی توسعه، استراتژی مشارکتی و استراتژی رقابتی و انواع آنها پرداخته ایم ولی در همینجا انواع استراتژی تمام نمی شود پس بزودی منتظر مقالات استراتژی بعدی ما باشید.

, , , , ,
Share:

نظرات

۲ نظرات

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *